Czy zawsze można wybrać odpowiednie kwiaty z okazji pogrzebu?

http://kwiaciarnia-krakow.com.pl

Tak się złożyło, że kwiaty, to jedno z najbardziej inspirujących zjawisk natury, towarzyszą smutnemu wydarzeniu odejściu z życia ukochanej osoby. Przynosząc kwiaty z okazji pogrzebu, ludzie wyrażają smutek i szacunek. W końcu czasami niemożliwe jest powiedzieć, co dzieje się w duszy, słowa są niewystarczające, ból jest nie do zniesienia i chce się krzyczeć, „dlaczego tak szybko”. Nie wszyscy wiedzą, jakie kwiaty są odpowiednie na pogrzeb.

Przy wyborze bukietu na każdą uroczystość nie ma problemów. W rocznice, urodziny, wesela, kupowane są jasne, kolorowe, duże bukiety gerber, tulipanów, astrów. Ale co, jeśli umrze ktoś bliski, jakimi kwiatami go pożegnać?

W wielu krajach europejskich żółte, a czasami jasne odcienie brązu są uznawane za żałobne. W naszym kraju, jak również w innych krajach wschodniej Europy, czerwone, i białe kwiaty są również uznawane za pogrzebowe. Z powodu jasności i wewnętrznej radości przez skojarzenie ze światłem słonecznym żółty kolor przez wielu ludzi jest uważany za niewłaściwy.

I należy pamiętać o kilku dodatkowych punktach. Białe bukiety przynoszone są tragicznie zmarłym dzieciom, młodzieży i młodym ludziom, ponieważ ten kolor symbolizuje niewinność, czułość i czystość. Im starszy jest zmarły, tym ciemniejsze powinny być kwiaty z okazji pogrzebu. Zimne, miękkie bukiety z okazji pogrzebu również będą odpowiednie. Tuja, cyprys, cis i jodła oraz inne całoroczne rośliny zielone w doniczkach wskazują, że zmarły zawsze pozostanie w pamięci. Nadzieję na odrodzenie oznaczają irysy.

Jednakże, jeśli zmarła osoba jest bardzo bliska, można wybrać absolutnie dowolny bukiet z okazji pogrzebu. Może zawierać róże, tulipany, goździki, orchidee, kalie. W Polsce na pogrzeby przynoszone są głównie goździki, ciemne róże, chryzantemy, gerbery. Jeśli wiadomo, które kwiaty kochał zmarły, będzie bardziej niż właściwe, aby je przynieść.

Zgodnie z tradycją liczba kwiatów powinna być równa. Para kwiatów była związana ze śmiercią w czasach pogańskich. Dla starożytnych mieszkańców, naszych przodków, nawet liczby symbolizowały zło, złego ducha, śmierć. Ale zdarza się, że w Europie Zachodniej i Wschodniej bukiet kwiatów o parzystej liczbie jest wręczany z życzeniami szczęścia, i sukcesu.

Największą tragedią, jaka może dotknąć dorosłego człowieka jest śmierć dziecka, w chwilach tak wielkiej rozpaczy trudno myśleć o kolorach i aranżacji wiązanki z okazji jego pogrzebu. Jan Kochanowski po śmierci swojej córki pisał „Pełno nas, a jakoby nikogo nie było, jedną maluczką duszyczką, tak wiele ubyło”, słowa te oddają stan duszy rodziców po stracie ukochanego dziecka, którego brak niczym nie można zastąpić i nijak się z nim pogodzić. Nie ma słów które mogą oddać wielkość nieszczęścia i ból rodziców którym brakuje siły aby dalej żyć, lecz czasami w rozrachunku między miłością a stratą to miłość popycha ich do walki o to by oddychać.

Przyjęło się, że bukiet żałobny z okazji pogrzebu dziecka układany jest w kolorze białym, jako symbol niewinności. Gatunkami, które pojawiają się w kompozycjach kwiatowych są róże, kalie i lilie, które występują w kolorach bieli. Inną alternatywą są kwiaty w odcieniach beżu, czyli goździki, gerbery i margerytki.